Nový webový portál, který se zajímá o problematiku vermikompostování,
prodej kalifornských žížal, žížalí čaj a další užitečné produkty.
Vermikompostování je způsob rozkladu organického odpadu na použitelnou hmotu s využitím kalifornských žížal. Vermikompostování je považováno za nejpokročilejší metodu kompostování, která nezahrnuje fázi rozkladu s vysokou teplotou hmoty, té je třeba zabránit., aby nedošlo ke ztrátě důležitých živin a minerálů v půdě. Zpracovaný kompost bez toxických příměsí je použitelný jako perfektní přírodní hnojivo. Vermikompost má ve srovnání s klasickým kompostem výrazně lepší vlastnosti. Je bohatý na živiny, ale také obsahuje vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami. Jako vedlejší produkt při vermikompostování pomoci kalifornských žížal vzniká tak zvaný žížalí čaj, což je tekuté přírodní hnojivo, které obsahuje spousty živin a podporuje růst a plodnost rostlin.
Kalifornská žížala je obchodní název (vžitý v ČR) pro žížalu odborně pojmenovanou Eisenia andrei. Jde o velmi blízkého příbuzného žížaly hnojní (Eisenia fetida), se kterou ale po páření vytváří neplodné kokony a tudíž se tyto dva druhy nekříží. Oba druhy jsou epigeické (povrchové), žijí tedy převážně v prostředí bohatém na tlející masu. Kalifornské žížaly se však množí a rostou rychleji a jsou tudíž nejlépe přizpůsobené na extrémně aktivní a bohaté prostředí jako jsou právě komposty.
Kalifornská žížala je zhruba 5-10 cm dlouhá, 4-8 mm tlustá a váží kolem půl gramu. Je hermaforditem, tudíž se spolu mohou pářit všichni dospělí jedinci a všichni jsou zároveň plodní. Po oplodnění klade 2-3 vajíčka do kokonů, které připomínají malinký tmavší citron. Těm trvá okolo 20 dní se vylíhnout a další necelý měsíc dorůstají do dospělosti. Kalifornské žížaly se průměrně dožívají v dobrých podmínkách necelé dva roky, přičemž maximální délka života je až 5 let.
Obecně jsou velmi odolné a tolerují širokou škálu podmínek. Ideální je teplota okolo 25 C a 80% vlhkost. Jsou však schopné přestát i mírnější mrazy ve stavu hybernace. Naši zimu ve větším kompostu spolehlivě přežijí, jedinou hrozbou jsou vysoké a úzké kompostéry, které při silných a dlouhých mrazech hluboko promrznou a žížaly hynou. Proto doporučuji spíše plošší kompostéry, kde mají žížaly větší možnost manévrovat. V případě dlouhých a silných mrazů jim můžeme pomoci navrstením tlející hmoty a nebo je nechat zalézt pod nějakou hromadu, kde opravdu silně nepromrznou.